Ако сте родител или полагащ грижи за по- малко дете и то все още не говори, вероятно имате някои въпроси, които минават през ума ви. Това нормално ли е? Как мога да му помогна? Откъде изобщо да започна? Мисълта, че нашите малки деца не отговарят на очакваните за тях възраст, може да бъде малко стресираща. Но както се казва, знанието е сила. Ключово е да знаете как да забележите забавяне на комуникацията и какво да направите след това. Разбирането на етапите на развитие на речта и езика също може да помогне за облекчаване на безпокойството или объркването. Така че нека преминем през това заедно.
На каква възраст децата трябва да кажат първите си думи?
Бебетата обикновено започват да произнасят първите си думи около първия си рожден ден. Всяко дете е различно, но това е добро правило, което трябва да следвате. Това, което може би не осъзнавате, е, че има няколко умения, които детето трябва да постигне, преди да започне да говори. Изключително необичайно е децата да надскочат тези „езикови“ умения. Можете да мислите за развитието на езика като за стълба. Всяка стъпка трябва да се направи, преди да се стигне до върха!
Разбирането на тези стъпки или етапи за деца на възраст 0-12 м. и 12-24 м. може да ви даде ценна представа за това как се развива вашето дете. Ако вашето малко дете все още не говори, има голям шанс да се наложи да практикува някои от тези по-ранни стъпки.
Преди да проговори: 5 етапа на общуване, които трябва да наблюдавате при вашето бебе
Какви причини могат да имат деца за изоставане в комуникативното развитие?
Има много различни причини децата да не започнат да говорят навреме. Ето бърз поглед за някои от тях:
Проблеми със слуха
Всяка загуба на слуха може да има пряко въздействие върху развитието на речта и езика. Ако детето не може да чуе всички звуци на своя език, това ще повлияе на способността му ясно да чува думите и да разбира значението им. То също ще има трудности да се научи как да произнася думи. Жизненоважно е да изключите проблеми със слуха навреме.
Орално-моторни проблеми
Някои деца изпитват затруднения с устно-моторните движения. Това се отнася до способността да координират устните, езика и челюстта си за произнасяне на реч. Понякога състоянието, наречено детска апраксия на речта, причинява тези устно-моторни затруднения. В този случай със сигурност се нуждае от логопедична намеса.
Трудности в ученето
Забавянето на речта и езика може да съществува само по себе си. Може също така да съществува съвместно с други обучителни нарушения. Някои от тях включват разстройство от аутистичния спектър, ADHD, интелектуални затруднения и увреждания в развитието.
Неврологични проблеми
Ако детето има основен неврологичен проблем, това може да повлияе на способността му да говори ясно. Церебрална парализа, мускулна дистрофия и травматично мозъчно увреждане са няколко примера за диагнози, които могат да повлияят на говорните способности.
Фактори на околната среда
Децата трябва да играят всеки ден! Те трябва да бъдат стимулирани и ангажирани в различни игрови дейности, за да развият езикови умения. Ако с дете не се говори често, не чува моделиран език и няма възможности да играе, то може да е по-изложено на риск от забавяне на комуникацията. Това е чудесен пример защо намаляването на времето, прекарано пред екрана, е толкова важно за развитието на речта и езика.
Забавяне в развитието
Някои деца може да нямат други закъснения в развитието, но по някаква причина имат изоставане в говорните и езиковите умения. Ранната намеса е от съществено значение, за да им помогне да наваксат трудностите.
Как да разберете кога е необходима логопедична терапия?
Ако детето е на 15 месеца и все още не говори, добра идея е да получите оценка на речта. Така че, ако вашето малко дете е на 2 или 3 години и все още не говори, говорете с неговия педиатър или с логопед.
Ранната намеса е толкова важна в тези ситуации. Колкото по-дълго детето остава без намеса, толкова по-вероятно е то да изостане още повече с езика и уменията си.
Ако едва сега осъзнавате, че детето ви може да има полза от терапията, опитайте се да не се тревожите за времето, през което е било без терапия. Предприемането на тази първа стъпка в тази насока ще промени живота на вашето дете, благодарение на вас.
Как можете да подобрите речта на детето си у дома?
Не се изисква големи промени или скъпи устройства – само прости, ежедневни взаимодействия. Нека ги прегледаме заедно:
Слезте до тяхното ниво и играйте!
Много хора не осъзнават, че играта е толкова важна част от развитието на детето. Знаете ли, че играта имитира комуникацията? Когато играем с някого, единият се редува, след това другият и т.н. Тези действия напред-назад са подобни на умения за общуване. Намиране на време за игра с вашето дете може да направи голяма разлика в развитието на речта и езика му. Ако не сте сигурни откъде да започнете, опитайте тези забавни и практични идеи за игра.
Отделете време да четете заедно всеки ден!
Прекарването на време в четене с вашето мъниче може да има невероятни ползи за неговите комуникативни умения. Децата, които четат по една книга на ден, са изложени на 78 000 допълнителни думи годишно. Колко невероятно е това?
Четенето заедно позволява на вашето дете да научи повече думи, да разбере как са структурирани изреченията и дори да повиши уменията си за фонологично осъзнаване. Това се отнася до способността на детето да разпознава звуците, които съставят думите и техните значения. Тези речеви и езикови способности са свързани с академичните способности на детето, докато расте. Освен това четенето заедно помага за укрепване на връзката, която имате с детето си. Затова направете разказите част от вашето ежедневие!
Практикувайте умения за имитация !
Способността за подражание е също важна за речта и езиковото развитие на детето. Ако детето ви все още не имитира никакви звуци, тогава прекарайте известно време в практикуване на животински звуци или звуци на влакове и коли. Те обикновено са забавни и мотивиращи за малки деца да копират! След като детето ви имитира тези звуци, можете да преминете към звуковете на речта като гласни и съгласни – помислете за просто бърборене като „мама-ма“. Когато детето ви се подобри в тази област, можете да преминете към проста имитация на думи. Ако сте опитали всичко това и детето ви все още се бори с вербалната имитация, опитайте с имитация на жестове. Децата трябва да се научат да копират жестове и движения, преди да преминат към речта. За целта прости жестове като помахване, изпращане на целувки и пляскане с ръце.
Слушане на реч!
Едно от най-простите и ефективни неща, които можете да направите за вашето дете, е да моделирате езика за него. Лесно е: просто говорете с тях често, дори и да не ви отговарят. Децата научават толкова много от хората, с които прекарват най-много време. Вашето дете може да научи думи, значението на думите и как да ги произнася, просто като гледа и слуша какво правите.
Не забравяйте, че вие играете невероятно важна роля в живота му. Като логопеди, за нас е чест да вървим редом със семейства, преминаващи през тези ситуации. Винаги сме тук, за да бъдем източник на информация и подкрепа, за да помогнем на вашето дете по време на неговото комуникативно пътуване!
Превод: Яна Илчева
Текст източник: www.expressable.com