Преди да проговори: 5 етапа на общуване с бебето

Като родители и полагащи грижи всички ние очакваме с нетърпение деня, в който детето ни ще започне да говори с нас. Първата дума на вашето малко дете е огромен крайъгълен камък и трябва да го празнувате! Но има много други етапи на общуване, които са важни за развитието на речта и езика. Ако не знаете какво да търсите, те лесно могат да бъдат пропуснати. Прочетете, за да научите за 5 ключови етапа, какво означават и как помагат на детето ви да се научи да говори. Когато видите детето си да овладява тези умения, ще имате още повече причини да празнувате. И ако бебето ви  не ги усвоява, ще знаете кога да потърсите допълнителна подкрепа.

Важна стъпка: Първа усмивка и смях

Първата усмивка и първият смях са вълнуващи етапи, но може да не осъзнавате, че те са свързани с развитието на комуникацията. Вероятно ще видите как бебето ви започва да се усмихва, когато навърши около 3 месеца. Когато бебето се усмихва на предмет или човек, то реагира целенасочено. А не можете да имате комуникация без отговор! Помисли за това. Ако един човек говори, а другият не отговори по никакъв начин, комуникацията спира. Усмивката е една от най-ранните форми на комуникация. В допълнение, това показва някои начални вариации в техните способности за вокализация. Подобряването на техните гласови способности е огромна стъпка за бебетата. Гласовите им умения се развиват от плач, през гукане, смях, бърборене и накрая до говорене.

Важна стъпка: Жестикулиране и използване на бебешки знаци

Много бебета могат да започнат да използват жестове и знаци за общуване между 7 и 12 месечна възраст. Като бонус, обучението на вашето бебе да жестикулира всъщност може да му помогне да развие вербални умения. Едно забележително проучване през 2005 г. показа, че децата, които първи направят комбинация от жест и дума, успяват по-бързо да комбинират думи заедно, за да създадат кратки фрази. Това е ключов етап за 2-годишните деца. Посочването е една от най-простите и ефективни форми на жестикулиране. Бебетата могат да посочват предмети, които виждат или с които искат да играят, преди да могат да кажат името на предмета. Отделете малко време, за да покажете на детето си как да сочи и практикувайте посочване с него.

Можете също така да започнете да преподавате жестомимичен език на детето си, за да му помогнете да съобщи своите желания и нужди. Функционалните думи и имената на нещата, които може да поискат, са чудесно място за начало. Това могат да бъдат думи като: Повече, Ям,  Пия, Моля те, Помогне, Мляко, Гладен, Вода, Готово, Вземи ме

Следващият път, когато детето ви посочи нещо или използва знак, не се притеснявайте, че това ще му попречи да се научи да говори. Всъщност прави точно обратното! Насърчавайте бебето си да използва знаци и не забравяйте да кажете името на знака, за да може да го чуе и устно.

Важна стъпка: Съвместно внимание

По време на етапа от 9 до 12 месеца у вашето бебе трябва да се появи нова форма на умения за внимание. Споделеното внимание е, когато двама души са фокусирани върху един и същ обект или задача заедно. Те също могат да обменят погледи един с друг. Ето един пример. Да кажем, че сте на детската площадка и подготвяте детето си да се люлее. Гледате се, идва люлеенето, после обратно поглед към вас. Като готовност и желание го да сложите в люлката и да го вземете. Съвместното внимание е основен предшественик на развитието на речта и езика. Без съвместно внимание не може да се осъществи смислена комуникация. Дори прости, ранни форми на съвместно внимание са огромна работа за вашето мъниче. Това са едни от първите стъпки към невербалната комуникация с друг човек.

Основна стъпка: Игра с играчки по подходящ начин

Около възраст от 9 до 12 месеца трябва да започнете да виждате как интересът на вашето бебе към играчките се премества от простото им дъвчене и хапване с уста към реални опити да си играе с тях. Детето ви може да се опита да постави парчета от пъзела, където им е мястото, да подреди блокове едно върху друго или да бутне кола играчка, за да я накара да тръгне. Уменията за игра са важен признак за развитие на комуникацията. Едно от най-великите неща, които бебетата научават чрез игра, е причината и следствието. Ако съборят кула, тя пада. Ако бутат влак играчка, той се движи по коловоз. Причината и следствието трябва да бъдат установени за целенасочена комуникация.

Важна стъпка: Разбиране на това, което им се казва

На възраст около 9 до 12 месеца бебетата трябва да започнат да показват, че разбират какво им се казва. Това се нарича възприемане на езика. Може да забележите това, докато четете книги на бебето си или му задавате въпроси. Ако попитате „Къде е кучето?“ и те посочват снимка на куче или малко куче играчка, показват, че разбират какво означава думата. Същото важи и за следването на прости указания. Ако кажете на детето си „Спри“ или „Ела тук“ и то отговори правилно, можете да сте сигурни, че научава тези фрази. Бебетата и малките деца първо трябва да научат какво означават думите, преди да могат да ги използват по подходящ начин. Възприемчивият език е огромна стъпка към развиване на експресивни езикови умения – или способността да се съобщават желания, нужди и мисли. Така че не забравяйте да забележите и празнувате, когато детето ви започне да показва, че разбира какво му се говори!

Как да разберете дали детето ви има забавяне на речта или езика?

Ако детето ви не демонстрира тези умения на очакваната възраст, свържете се с неговия педиатър или логопед. Никога не пречи да направите оценка от логопед, дори и на тази малка възраст. Това е така, защото ако детето ви има забавяне на речта или езика, колкото по-рано започне логопедичната терапия, толкова по-бързо ще постигне напредък. Развитието на речта и езика е като изкачване по стълба. Трябва да се постигне едно умение, за да се достигне до следващото. Всичко това се случва с куп други двигателни умения като лазене, изправяне, прохождане и др. Всички етапи, обсъдени в тази статия, са необходими, преди детето ви да каже първата си дума. Затова започнете да наблюдавате как общува вашето бебе. Може да се изненадате да видите колко много учат, докато растат!

Превод: Яна Илчева

Текст източник: www.expressable.com