Смученето като вреден навик. Смучене на езика.

Нехранително сучене се превръша във вреден навик след 2г. възраст и може да донесе със себе си много повече „пакости“, отколкото ползи. Най- разпространено е смученето на биберон или пръст, но днес ще ви запознаем и с тенденцията като вреден навик за смучене на езика. Често върви в синхрон с други утешителни навици като: плюшена играчка, одеалце, кукла и др. Своевременото му премахване помага за правилното функциониране на емоционалната сфера, формата и движението на устата и езика. Смученето на езика е често срещан навик, наблюдаван както при деца, така и при възрастни, често пренебрегван, но потенциално вреден, ако не се обърне внимание. Тази статия разглежда основните причини, потенциалните последствия и ефективните стратегии за ограничаване на този навик и насърчаване на оралното здраве.

Някои деца може да не „израснат“ от смученето на език след очакваното време. Това може да е свързано със състояние, което засяга физическото здраве или необходимостта от постоянна сигурност и облекчаване на тревожността. Ако вие или ваш близък сте имали навик да смучете езика, има домашни и медицински интервенции, които могат да помогнат. Продължете да четете, за да разберете повече за това как можете да преодолеете навика си да смучете езика.

Потенциални причини

Причината за смучене на езика може да зависи от няколко фактора. Това може да е навик, създаден в детството, или може да се дължи на медицинско състояние или лекарства.

При деца

От най-ранна възраст нехранителното сукане, което не е сукане от бутилка или за получаване на храна, осигурява релаксация. Проучване от 2014 г. показва, че децата смучат биберон или пръста си обикновено до 4-годишна възраст като средство за комфорт, особено преди да подремнат или да си легнат. Понякога смученето на езика може да придружава други състояния. Пример за това е тласък с език, който е известен също като „обратно преглъщане“. Това състояние може да накара езика на човек да опре в горните или долните зъби, вместо зад тях.

При възрастни

При възрастни смученето на езика може да бъде адаптивно поведение за облекчаване на тревожността или дори като страничен ефект от лекарства или медицински състояния. Пример за това е състоянието „тардивна дискинезия“. Причините включват: церебрална парализа, дистония Болест на Хънтингтън, Синдром на Турет. Ако започнете да изпитвате смучене на езика като възрастен и е трудно да се справите, говорете с Вашия лекар за потенциални основни състояния или лекарства, които може да причиняват това. Има няколко метода, които можете да опитате сами, за да спрете смученето на езика, но ако те не работят, можете да потърсите помощта на професионалист. Използвайте други подходи, за да прекъснете навика си да смучете езика. Това може да включва дъвка. Задаване на периодични напомняния, които да прекъсват мислите ви и да ви помагат да идентифицирате дали смучете езика си. Примерите могат да включват таймер, който се изключва на всеки 15 до 30 минути, или приложение, настроено да ви напомня. Създаването на подвижна пластина може да служи като напомняне да спрете да смучете езика, както и да направи смученето на езика по-трудно. Този подход е известен като терапия с „напомняне“.

Разговорът с терапевт или професионалист по психично здраве може да помогне да се идентифицират основните причини, поради които може да смучете езика си. Това може да включва като облекчаване на тревожността. Терапевт може да ви помогне да идентифицирате други методи за облекчаване на безпокойството и стреса, които могат да ви позволят да се откажете от навика си да смучете езика.

Консултацията с логопед може да бъде полезна, особено за лице, чиято реч или хранене могат да бъдат засегнати поради смучене на езика. Логопедът, който се занимава с орофациална и миофункционална терапия може да препоръча упражнения и инструменти, които в идеалния случай могат да помогнат за намаляване на смученето на езика с течение на времето. Понякога може да се наложи да опитате няколко подхода с течение на времето. Смученето на езика е навик, което означава, че е необходимо време, за да се развие и да се освободи.

Това може да включва прегледи при зъболекар или други свързани професионалисти, които могат да ви помогнат да идентифицирате какво може да повлияе на вашите зъби или позиция на челюстта.

Защо е важно вие или вашето дете да спре?

Смученето на език обикновено произтича от различни фактори, включително психологически влияния, влияние върху развитието и околната среда. При децата може да възникне като успокояващ механизъм или в отговор на стрес, безпокойство или скука. Нещо повече, някои орални проблеми, като неправилно подреждане на зъбите или анкилоглосия (залепване на езика), могат да допринесат за развитието на този навик. При възрастните смученето на езика може да продължи от детството или да се появи като механизъм за справяне със стрес или други емоционални причини.

Последици от смученето на езика:

Докато смученето на езика може да изглежда безобидно, то може да доведе до значителни зъбни и орофациални усложнения с течение на времето. Продължителното и енергично смучене може да упражни натиск върху зъбите, причинявайки неправилно подреждане или неправилна захапка. Освен това може да попречи на нормалното развитие на небцето и челюстта, което води до затруднения в говора или затруднено преглъщане. Освен това хроничното смучене на езика може да допринесе за проблеми с оралната хигиена, като повишено натрупване на плака и повишен риск от кариес.Те могат да включват:

  • хиперплазия или уголемяване на вашия език
  • лезии или наранявания на вашия език
  • неправилни захапки или неправилно позициониране на вашите зъби
  • неправилно преглъщане и звукоизвличане
  • болка от прекомерно и продължително сучене
  • проблеми със съня

Преглед на изследване от 2015 г. показа, че има и емоционални ефекти от смученето на езика. Може да се чувствате неуверени относно смученето на езика си, тъй като това често е навик, който не подозирате, че правите.

Степента, в която те ви засягат, може да зависи от:

  • продължителността на времето, през което сте смукали езика си
  • колко часа на ден го правиш
  • интензивността, с която го правите

Смученето на езика е навик, който може да има трайни последици върху оралното здраве, ако не се обърне внимание навреме. Като разбират причините, последствията и ефективните стратегии за спиране на смученето на езика, хората могат да предприемат проактивни стъпки за запазване на здравето на зъбите си. Независимо дали при деца или възрастни, ранната намеса и последователните усилия за отказване от навика могат да проправят пътя към по-здравословна орална среда и подобряване на цялостното качество на живот.

Източник: https://medium.com/@kevindxxz/understanding-tongue-sucking-causes-consequences-and-effective-solutions-32303b10975b


 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *