Родителите са най-добрите учители на своите деца. Като логопеди ние терапевтираме много деца със закъсняващата реч, подпомгаме с насоки и съвети техните родители. Подбрали сме 11 допълнителни идеи, които можете да използвате, когато сте вкъщи и играете с детето си. Тези дейностти работят чудесно в домашни условия между терапевтичните сесии. Те не заместват посещенията при логопед или терапията, когато е наложителна тя, но със сигурност я подпомагат.
1.Изключете телевизора.
Дори и като фонов шум може да затрудни детето. Според JAMA Pediatrics (The Science of Child and Adolescent Health) “честото гледане на телевизия при децата забавя развитието на смислена реч.” Прочете още „Екранът като пречка в развитието на децата“, „Екраните, с които приспиваме децата си“
2. Подкрепете езика на жестовете по време на говоренето
Има изследвания, които показват корелация между езика на знаците и речта. Невербалната комуникация е част общуването. Фокусирайте се върху жестовете за “дай”, “ела”, “чао”, “край” и “пак”. Всеки път, когато детето поиска храна, предмет или емоция.. Използването им мотивира децата повече и предотвратява разочарованието, че не са разбрани.
3. Използвайте алтернативна комуникация с картини
Добавете магнити с картини на вашия хладилник. Нека това да бъде част от любимите му неща (сок, зърнени храни, чаша, храна, легло, любима играчка и т.н.). Целта е детето да ви донесе картината на това, което желае.
4. Прекарайте време само в игри
Използвайте прости думи и прости инструкции. Създавайте ситуации и ги усложнявайте. Играта е изключително важна освен за езиковото развитие и за емоционално-психологическото. Повече информация може да прочете в статията тук
5. Работете с флаш карти
Почувствайте играта, защото децата не са просто слушатели или визуални ученици. Кажете името на обекта и ги накарайте да го повторят. Наименуването е значимо за по-малките деца. Повторенията развиват разбирането и фонематичният им слух. Важно е да са съобразени с възрастта на детето.
6. Тренирайте мускулите на лицето
Изисквайте имитация, повторение на движения от детето с устата. Може да правите най-различни мимики и физиономии, които да развият мускулите на лицето. Те са изключително забавни и интересни за децата. Попитайте вашия логопед за видове артикулационни упражнения, които да прилагате у дома.
7. Играйте със сламки
Поставете памучното топче върху масата или на пода. Подайте сламката и оставете детето да духа през нея топчето, така че то да се помръдне. Издишната струя е важен компомент от говоренето. Дихателните техники могат да се правят със сапунени балони, духови музикални инструменти и т.н В тези занимания важното правило е да се вдиша през носа и да се издиша през устата като се насоча издишната струя. Защо дишането през устата не е полезно?
8. Пийте от сламка не само течности
Разнообразете и използвайте сламката за различни текстури ( пюре от плодове, млечни шейкове). Това ще помогне за укрепването на мускулите на устата. Използвайте също тези къдрави, вълнообразни, тънки сламки. Те са чудесни, защото изискват повече мускулна сила.
9. Развивайте слуховото внимание
Четете приказки, слушайте детски песнички и откривайте звуци от бита и ежедневието. Важно е децата да се заслушват и да разграничават звуковите сигнали.
10. Поставете любими предмети на разстояние
Поставянето на играчки извън неговия досег предразполага молба за помощ от негова страна. За да я получи, научете го да ви хваща за ръка, да ви водят до това, което иска, да го посочи, да направи жест за “дай” или да ви го покаже на картинка. Това е едно прекрасно начало за общуване.
11. Хвалете усилията им
Поощтряването на децата има дълбоко въздействие върху техния успех, тъй като увеличава самочувствието и самооценката. Повечето деца учат и общуват чрез емоцията.
Въпреки усилията ви, ако няма напредък или не успявате да се справите винаги може да потърсите специалист по ранно детско развитие или да обсъдите нови стратегии с вашия логопед.
Източници:
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatric