Хватателен рефлекс (Палмарен рефлекс): Проблемът започва с лошия ръкопис, захвата на химикала и развитието на фината моторика.

Тази статия съдържа информация относно хватателния рефлекс или още наречен палмарен рефлекс и как той може да попречи изграждането на фина моторика при вашите деца.

Децата имат способността да хващат  обекти още от момента на раждането си. Това сграбчване може да бъде много силно, когато детето ви се добере до косата ви или някое бижу. Ако сте преживели такива моменти,  сте наясно, че е трудно да се отървете от този капан. Знаете ли как можете да се измъкнете от тази хватка, без да използвате принудителна сила? Всичко, което трябва да направите, е леко да потупате задната страна на ръката на бебето и тя ще се отвори. Така без почти никакво усилие, ще спасите косата си от силния захват на бебето  или от така наречения хватателен рефлекс. Това е един малък трик, чрез който лесно може  да се наслаждавате, да наблюдавате развитието на всичките очарователни движения и реакции на вашето бебе, без да упражнявате сила или да се пазите от палавите му ръчички.

Какво представлява Хватателния рефлекс и защо е важен?

 Това е примитивен рефлекс (вроден, безусловен), който се появява около 11-та седмица още в утробата. Той продължава да се развива, когато бебето се роди и остава активен до 2-ри-4-ти месец. Рефлексът се активира винаги, когато нещо причинява натиск, докосване или потупвания върху детската длан. Пръстите бързо се затварят около обекта, независимо дали това е пръст, парче плат или играчка. По време на кърмене също се активира този рефлекс, защото ръцете и устата са свързани помежду си. Доказано е,че ако натиснеш сърцевината на дланта на бебето, устата му се отваря, това откритие е наречено рефлексът на Бабкин. Дланите на новороденото се стимулират и устата се отваря, така три важни рефлекса при новородените се активират, за да се осъществи храненето му, а именно хватателният рефлекс, рефлексът на Бабкин и сукателния рефлекс. Ръцете и устата са основните инструменти на бебето за изследване и изразяване. Хватателният рефлекс отшумява, докато бебето е на 4-ри месеца, това е естествена част от развитието. През това време бебето започва все по-често да държи предмети и да ги слага в устата си. На тази месечна възраст то също разбира, че ръцете му принадлежат  и започват да се протягат към тях. По време на този етап, достигането и сграбчването се случват едновременно, затова когато детето достигне до обекта го докосва  и затваря пръсти едновременно. Около 6-7-ми месец от  развитието достигането и сграбчването се подобряват и детето съзнателно се опитва да хване обекта, когато достигне до него. Така започва формирането си пинсетният захват, който е много важен за изграждането на фината моторика, а в последствие и ръкописното писане.

Развитие на Пинсетен захват

 Този захват се изгражда между 9-10-ти  месец, когато бебето започва да използва  върховете на палеца и показалеца и продължава да се усъвършенства до края на първата година. Така започва самостоятелното отваряне на ръцете, тъй като досега те са държали плътни предмети без да ги пускат. Постоянната практика на събирането им и непрекъснатото движение на пръстите, помагат развитието на важни фини двигателни умения.

Какво се случва, ако Хватателния рефлекс се запази?

Когато хватателният рефлекс не угасне, започва да влияе върху праксисните умения. Детето не може да хване правилно молива, проявява прекалено силен захват, има лош ръкопис или дисграфични греши. Причината за недоразвитието на фино моторно планиране е, защото децата не успяват да превключат от хватателен рефлекс в пинсетен захват. В своя труд  „Внимание, баланс и координация“  Сали Годар казва: „Запазеният хватателен рефлекс ще възпрепятства, както ръчната сръчност, така и манипулативните дейности. Ръкописът ще бъде засегнат, тъй като детето няма да може да държи правилно химикал. Речта също може да бъде засегната, тъй като връзката между движенията на ръката и устата, са важни за  изграждането на независим контрол на мускулите, в предната част на главата. Поради това ясното артикулиране може да бъде само едно „мъмрене.”

Последици от запазения Хватателен рефлекс

 Ако детето ви запази хватателния рефлекс и не развие пинсетния захват, може да забележите следните особености в обучението:

  • Лоши фини двигателни умения
  • Липса на хватка (палец и показалец)
  • Фрустрации от коригиращо захващане на молив
  • Трудности при писането
  • Често на децата изпъква езика навън или справят необичайни движения с устата, докато се опитват да рисуват, пишат или режат с ножица.
  • Свръхчувствителност към тактилно стимулиране на дланта на ръката.
  • Проблеми с речта, които са свързани с връзка между ръцете и устата (рефлекса на Бабкин).

Как да тествате дали детето ви има запазен Хватателен рефлекс?

Ако подозирате, че вашето дете може да има запазен хватателен рефлекс, можете лесно да го тествате по сления начин: Първо, детето трябва да събере палеца и показалеца заедно, без да докосва или да използва други пръсти. Ако успее да направи това, палецът трябва да се придвижи плавно към средния пръст, след това към безименния и накрая към кутрето. При успешно завършена проба, както с дясната, така и с лявата ръка, вероятно е детето да няма проблем.

За да се справите с проблема се практикуват различни видове упражнения , които стимулират  и подпомагат развитието на финните моторни движения.

Изготвил текст:  Димитрина Илчева,

логопед  „Стъпка напред“